Téměř polovina běžně prodávaných medů nevyhovuje předpisům

Tisková zpráva z 29.8.2013

dTest: Téměř polovina běžně prodávaných medů nevyhovuje předpisům

 

V testu medů, který časopis dTest zveřejnil v loňském roce, byly zjištěny závažné nedostatky u třetiny testovaných vzorků. Dlouhodobě neuspokojivou situaci v kvalitě medu v české maloobchodní síti potvrzují i aktuálně zveřejněné výsledky testu provedeného Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí, v němž byla takřka polovina vzorků (12 z 25) vyhodnocena jako nevyhovující, nejčastěji kvůli použití cukrů, sirupů, barviv a dalších příměsí. SZPI zakázala prodej nevyhovujících šarží a s prodejci zahájí správní řízení o uložení sankce.

 

V testu SZPI dopadly nejhůře medy dodávané výrobcem JSG med a.s. – plných 9 z 12 nevyhovujících medů jsou z jeho výroby. Dva nevyhovující vzorky byly od distributora Grocery CZ s.r.o. a jeden vzorek od Alnatura GmbH, prezentovaný jako bio výrobek. Také v minulém roce v testu SZPI nevyhověla takřka polovina produktů.

 

Že označení BIO nemusí být zárukou kvality a nezávadnosti potvrzují i výsledky testu časopisu dTest (zveřejněno v čísle 5/2012) - díky obsahu pesticidů v testování nevyhověly hned dva produkty s označením bio - Albert Bio med květový a Billa Naše Bio/Med lesní květový smíšený. Ve stejném testu dále díky nedovoleným příměsím propadly JSG Med luční od JSG med a.s. a medy Honey Floral med květový od Kauflad Stilla Fiori, Včelí med květový nektarový od značky Včelařský dvůr a Med včelí květový lesní prodávaný pod značkou Product Bohemia. Nejlépe v testu dopadl med přímo od včelaře.

 

Legislativa EU i ČR definuje med jako potravinu přírodního sacharidového původu vytvořenou včelami. Aby byl med skutečně medem, nesmí se do něj přidávat nic jiného než zase jen pravý včelí med. Ten je však samozřejmě dražší než med nastavovaný, což některé výrobce vede ke snaze zvýšit zisky jeho falšováním na úkor spotřebitele, jeho peněženky i zdraví. Výrobci med mísí s cukry, sirupy či barvivy, které do medu v žádném případě nepatří. Další prohřešky vznikají pochybením při zpracování.

 

 

Celý test medu publikovaný v časopise dTest 5/2012 najdete na www.dtest.cz/medy

 

Kontakty pro média:

Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: +420 604 660 290

Vlasta Tichá, ticha@dtest.cz, tel.: 731 789 110

 

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

 

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Díky kotlíkové dotaci můžu v naší obci lépe dýchat