výsledek testu klokanek pro nejmenší

TZ z 11.3.2014

dTest: Klokanky pro nejmenší děti vybírejte opatrně

Spotřebitelský časopis dTest prověřoval kvalitu nosičů dětí, tzv. klokanek. Testy ukázaly, že ne všechny modely jsou vhodné pro novorozence. Nosítka často neposkytují dobrou oporu hlavičce nejmenších dětí. Některé výrobky také obsahovaly nežádoucí chemické látky.

Podle bezpečnostních norem musí být nosiče určené dětem do čtyř měsíců věku vybaveny opěrkou, která zabrání naklánění hlavy dozadu a do stran. Přestože většina testovaných modelů byla výrobci určena i pro novorozence, málokterý z nich dokázal tuto klíčovou ochrannou funkci nabídnout bez výhrady. „Chcete-li koupit klokanku pro malé dítě, které ještě samo nedokáže udržet hlavu, vybírejte velmi opatrně. Nosítko vždy vyzkoušejte na vlastním dítěti a nespoléhejte na tvrzení výrobce,“ doporučuje vedoucí redakce dTestu Daniel Pavlis.

Součástí testu bylo i ergonomické hodnocení. Odborníci zkoumali, nakolik je posez dětí v jednotlivých nosičích vhodný z anatomického hlediska a zda nosítka poskytují správnou podporu krku, zádům, pánevní oblasti a stehnům. Zkoušky probíhaly v pozici, která je pro dítě nejvhodnější – tedy vpředu, čelem k opatrovníkovi. Ergonomickým nárokům malých dětí přibližně od tří do deseti měsíců vyhověla polovina testovaných nosítek. Test zároveň hodnotil, nakolik jsou výrobky pohodlné a praktické pro rodiče a výsledky se vesměs shodovaly s ergonomickým hodnocením. Klokanky pro děti méně vhodné byly také těmi, jež rodiče hodnotili jako nepraktické či nepohodlné.

dTest nechal provést i zátěžové testy, v nichž většina nosítek obstála bez výhrad. Hůř dopadly testy zkoumající přítomnost nebezpečných chemikálií, a to u dvou výrobků. V dětském nosiči Britax a Stokke MyCarrier nalezla laboratoř vysoké koncentrace fosfátových zpomalovačů hoření TCPP a TDCPP. „Tyto látky jsou vysoce podezřelé z negativního vlivu na lidské zdraví. Evropská komise připravuje pro jejich užití závazné limity, a to ve výši 5 miligramů na kilogram. V uvedených výrobcích našla laboratoř koncentrace řádově tisíckrát vyšší,“ uvádí Daniel Pavlis.

Vítězem testu se stal nosič Manduca New Style, který je velmi dobře přizpůsoben tělu dítěte a je pohodlný pro dítě i toho, kdo jej nese. „Stejným zkouškám jako klokanky jsme pro srovnání podrobili i šátek a vak na nošení dětí. Ukázalo se, že v testu by se umístily na předních pozicích, ovšem za předpokladu, že jej rodič umí správně uvázat, což vyžaduje určité zkušenosti a cvik,“ doplňuje vedoucí redakce dTestu Daniel Pavlis.

 

Kontakty pro média:

Daniel Pavlis, pavlis@dtest.cz, tel.: +420 734 122 891

Vanda Jarošová, jarosova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

 

dTest, o.p.s. je největší českou organizací na ochranu spotřebitele, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Díky kotlíkové dotaci můžu v naší obci lépe dýchat